AKTUALITY
KONTAKTY
ZBOŽÍ V AKCI
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Topit pod lávovým kamenem v našich grilech Grilmen nebo i samostatným kamenem v rámu nebo bez můžete dřevem, dřevěným uhlím nebo grilovacími briketami. Výhodou topení dřevem je rychlejší zahřátí kamene a také, pokud máte zahradu se stromy, i jeho snadná dostupnost a cena (z vlastní zahrady dřevo zdarma :-)). Nevýhodou u topení dřevem je skutečnost, že je nutné častěji přikládat, resp. po celou dobu grilování udržovat pod kamenem oheň, jinak bude kámen postupně ztrácet optimální grilovací teplotu. Při použití grilovacích briket nebo dřevěného uhlí se doba zahřátí kamene prodlouží o dobu, než se rozžhaví uhlí nebo brikety, ale zase pak nemáte starost s častým přikládáním - brikety nebo uhlí vydrží sálat dlouhou dobu. Ale oproti dřevu z vlastní zahrady si musíte zakoupit.
Naše obecné doporučení je proto následující: Pokud plánujete delší grilovačku, více chodů nebo grilujete pro větší společnost, budou vhodnější uhlí nebo brikety, pro kratší grilování spíše dřevo. Ale vše je i o vašem vlastním zkoušení, hraní si a nalezení nejvhodnějších postupů, které se vám osvědčí a budou nejvíc vyhovovat.
Lávový kámen můžete nahřívat a používat také dalšími způsoby. Poměrně častým způsobem je jeho použití přímo ve vašem vlastním plynovém grilu. Do grilu lze lávový kámen vložit buď samostatně položením na stávající rošt grilu nebo v kovovém, nejlépe nerezovém rámečku s úchopy, který kámen chrání před nárazy a usnadňuje manipulaci především s horkým kamenem (např. pokud grilujete nejdříve na kameni a poté chcete kámen z grilu vyndat a grilovat klasicky na roštu). Nebo si můžete nechat vyrobit lávový kámen na míru, přesně podle rozměrů a tvaru vašeho grilu, s tím, že námi navržené řešení umožní z grilu vyndat stávající litinové rošty a nahradit je speciálním nerezovým rámečkem s lávovým kamenem přesně pro váš typ grilu.
Velkou výhodou použití lávového kamene v plynovém grilu je jeho snadné zahřátí pouze roztopením plynových hořáků grilu (otočením knoflíku), není třeba připravovat dřevo nebo dřvěné uhlí.
Setkali jsme se ale i s dalšími způsoby nahřívání a využití lávového kamene, například někteří zákazníci používají lávový kámen v elektrické troubě, na plotně svých kamen, popřípadě nad samostatným plynovým hořákem.
Ať už se rozhodnete pod kamenem topit tím či oním způsobem, mějte na paměti a vždy dodržujte tyto dvě hlavní zásady pro zachování dlouhé životnosti lávových kamenů.
1) Kámen nahřívejte vždy postupně, nevystavujte jej teplotním šokům. Připravte si palivo v topeništi, nad topeniště umístěte kámen a pak teprve zapalte oheň. Popřípadě vložte kámen nad oheň hned jak se začne rozhořívat. U plynu postupujte analogicky, nejprve zahřívejte kámen na nižší výkon a postupně přidávejte. Stejně tak při ukončení grilování je třeba nechat kámen přirozeně vychladnout nikdy jej neochlazujte rozpálený kámen např. studenou vodou.
2) Pod kamenem je třeba topit rovnoměrně pod celou jeho plochou. Pokud byste pod kamenem topili např. pouze pod jeho pravou stranou a levou byste nenahřívali, bude v kameni vznikat velké pnutí, které může vyústit až v prasknutí kamene.
Tlaky a pnutí budou sice v kameni vznikat i při rovnoměrném zahřívání a mohou se projevit vznikem drobných, spíše vlasových prasklin, kterými si kámen napětí uvolní, ale poté funguje dál s prasklinami dlouhá léta a za studena nejsou praskliny téměř viditelné a na funkci grilovacího kamene nemají vliv.